Embed

Word, Excel, Powerpoint 2010 Tanıtımı ve Kullanımı

 

Word nedir?

 

Microsoft Word 2010, profesyonel görünümlü belgeler oluşturmanız için tasarlanmış bir sözcük işlem programıdır. Word, en gelişmiş belge biçimlendirme araçlarıyla belgelerinizi daha verimli bir şekilde düzenlemenize ve yazmanıza yardımcı olur. Word ayrıca, başkalarıyla kolayca işbirliği yapabilmeniz için güçlü düzenleme ve düzeltme araçları da içerir.

 

Şablon bulma ve uygulama

Word 2010 erleşik şablonları uygulamanıza, kendi özel şablonlarınızı uygulamanıza ve Office.com'da sağlanan çeşitli tasarımcı şablonları arasında arama yapmanıza olanak tanır. Word'de şablon bulmak ve uygulamak için aşağıdakileri yapın:

 1. Dosya sekmesinde Yeni'yi tıklatın.
 2. Kullanılabilir Şablonlar'ın altında aşağıdakilerden birini yapın:
 • Yerleşik şablonlardan birini kullanmak için Örnek Şablonlar'ı tıklatın, istediğiniz şablonu tıklatın ve sonra da Oluştur'u tıklatın.
 • Son kullandığınız şablonlardan birini yeniden kullanmak için Son Şablonlar'ı tıklatın, istediğiniz şablonu tıklatın ve sonra da Oluştur'u tıklatın.
 • Daha önce oluşturmuş olduğunuz kendi şablonlarınızdan birini kullanmak için Şablonlarım'ı tıklatın, istediğiniz şablonu tıklatın ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
 • Office.com'da şablon bulmak için, Office.com Şablonları'nın altında istediğiniz şablon kategorisini tıklatın, istediğiniz şablonu tıklatın ve şablonun Office.com'dan bilgisayarınıza yüklenmesi için Karşıdan Yükle'yi tıklatın.

 

Yeni belge oluşturma
 1. Dosya sekmesini ve Yeni'yi tıklatın.
 2. Kullanılabilir Şablonlar'ın altında Boş Belge'yi tıklatın.
 3. Oluştur'u tıklatın.

 

Belgeyi açma
 1. Dosya sekmesini ve 'ı tıklatın.
 2. iletişim kutusunun sol bölmesinde belgenin bulunduğu sürücüyü veya klasörü tıklatın.
 3. iletişim kutusunun sağ bölmesinde istediğiniz belgenin bulunduğu klasörü açın.
 4. Belgeyi tıklatın ve ardından 'ı tıklatın.

 

Belgeyi kaydetme

Belgeyi Word 2010 ve Word 2007 tarafından kullanılan biçimde kaydetmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Dosya sekmesini tıklatın.
 2. Farklı Kaydet'i tıklatın.
 3. Dosya adı kutusuna, belgeniz için bir ad girin.
 4. Kaydet'i tıklatın.

 

Belgeleri okuma

 1. Okumak istediğiniz belgeyi açın.
 2. Görünüm sekmesinin Belge Görünümleri grubundan Tam Ekran Okuma'yı tıklatın.  

 1. Belgede bir sayfadan diğerine geçmek için aşağıdakilerden birini yapın:
 • Sayfaların alt köşesindeki okları tıklatın.
 • Klavyede PAGE DOWN ve PAGE UP veya ARA ÇUBUĞU ve GERİ AL tuşlarına basın.
 • Ekranın üst orta bölümünde yer alan gezinti oklarını tıklatın.

 İpucu     Görüntüleme Seçenekleri'ni tıklatın ve aynı anda iki sayfa veya iki ekran görüntülemek için İki Sayfa Göster Düğme resmi seçeneğini tıklatın.

 

Değişiklikleri izleme ve açıklama ekleme

 

 • Değişiklik izlemeyi açmak için, Gözden Geçir sekmesinin İzleme grubunda Değişiklikleri İzle'yi tıklatın.

 • Açıklama eklemek için, Gözden Geçir sekmesinin Açıklamalar grubunda Yeni Açıklama'yı tıklatın.

 

Belgenizi yazdırma
 1. Dosya sekmesini ve Yazdır'ı tıklatın.
 2. Aşağıdakileri yapın:
 • Yazdır'ın altındaki Kopya Sayısı kutusunda, yazdırmak istediğiniz kopya sayısını girin.
 • Yazıcı'nın altında, istediğiniz yazıcının seçili olduğundan emin olun.
 • Ayarlar'ın altında, yazıcınıza ilişkin varsayılan yazdırma ayarları sizin için seçilmiş durumdadır. Ayarlarda değişiklik yapmak isterseniz, değiştirmek istediğiniz ayarı tıklatın ve dilediğiniz ayarı seçin.
 1.  Ayarlar istediğiniz gibi olduğunda Yazdır'ı tıklatın.

 

 

 

Excel nedir?

 

Excel, Microsoft Office sisteminde yer alan bir elektronik tablo programıdır. Verileri çözümlemek ve işle ilgili daha bilinçli kararlar vermek için Excel'i kullanarak çalışma kitapları (bir elektronik tablo koleksiyonu) oluşturabilir ve biçimlendirebilirsiniz. Özellikle de, Excel'i kullanarak verileri izleyebilir, verileri çözümlemek üzere modeller oluşturabilir, bu veriler üzerinde hesaplama yapmak için formüller yazabilir, çeşitli yollarla verileri özetleyebilir ve verileri çeşitli profesyonel görünümlü grafiklerde sunabilirsiniz.

 

Excel kullanmayla ilgili yaygın senaryolar:

 

 • Muhasebe Excel'in güçlü hesaplama özelliklerini birçok mali muhasebe beyannamelerinde kullanabilirsiniz; örneğin, nakit akışı beyanı, gelir beyanı veya kar ve zarar bilançosu.
 • Bütçe İhtiyaçlarınız ister kişisel ister işle ilgili olsun, Excel'de her türlü bütçeyi oluşturabilirsiniz; örneğin, pazarlama bütçesi planı, etkinlik bütçesi veya emeklilik planı.
 • Fatura ve satış Excel fatura ve satış verilerini yönetme konusunda da güçlüdür ve Excel ile ihtiyacınız olan formları kolayca oluşturabilirsiniz; örneğin, satış faturaları, paketleme fişleri veya satın alma siparişleri.
 • Rapor Excel'de verilerinizin analizini yansıtan veya verilerinizi özetleyen çeşitli türlerde raporlar oluşturabilirsiniz; örneğin, proje performansını ölçen, tahmin edilen ve fiili sonuçlar arasındaki değişimi gösteren veya veri tahmini için kullanabileceğiniz raporlar.
 • Planlama Excel profesyonel planlar veya kullanışlı planlayıcılar oluşturmak için harika bir araçtır; örneğin, haftalık ders planı, pazarlama araştırması planı, yıl sonu vergi planı ve haftalık yemekleri, partileri veya tatilleri düzenlemenize yardımcı olan planlayıcılar.
 • İzleme Excel'i kullanarak bir zaman çizelgesinde veya listede verileri takip edebilirsiniz; örneğin, çalışmayı izlemek için zaman çizelgesi veya ekipmanları izlemek için envanter listesi.
 • Takvimleri kullanma Kılavuza benzer çalışma alanıyla Excel her türlü takvimi oluşturmaya olanak tanır; örneğin, ders yılı boyunca etkinlikleri izlemek için bir akademik takvim veya işle ilgili olayları ve kilometre taşlarını izlemek için bir mali yıl takvimi.

 

Şablon bulma ve uygulama

Excel 2010; yerleşik şablonlar uygulamanızı, kendi özel şablonlarınızı uygulamanızı ve Office.com sitesindeki çeşitli şablonlar arasında arama yapmanızı sağlar. Office.com, bütçeler de dahil olmak üzere, çok çeşitli popüler Excel şablonları sunar.

Excel 2010 uygulamasında şablon bulmak için şunları yapın:

 1. Dosya sekmesinde Yeni'yi tıklatın.
 2. Kullanılabilir Şablonlar'ın altında aşağıdakilerden birini yapın:
 • Son zamanlarda kullandığınız şablonu yeniden kullanmak için Son Şablonlar'ı, istediğiniz şablonu ve Oluştur'u tıklatın.
 • Daha önce yüklemiş olduğunuz kendi şablonunuzu kullanmak için Şablonlarım'ı seçin, kullanmak istediğiniz şablonu ve Tamam'ı tıklatın.
 • Office.com sitesinde şablon bulmak için, Office.com Şablonları altında bir şablon kategorisi tıklatıp istediğiniz şablonu seçin ve Office.com sitesinden bilgisayarınıza şablonu yüklemek amacıyla Karşıdan Yükle'yi tıklatın.

 

Yeni çalışma kitabı oluşturma
 1. Dosya sekmesini ve Yeni'yi tıklatın.
 2. Kullanılabilir Şablonlar altında, Boş Çalışma Kitabı'nı tıklatın.
 3. Oluştur'u tıklatın.

 

Çalışma kitabı kaydetme
 1. Dosya sekmesini tıklatın.
 2. Farklı Kaydet'i tıklatın.
 3. Farklı Kaydet iletişim kutusunda, Kayıt türü listesinde Excel Çalışma Kitabı'nı seçin.
 4. Dosya adı kutusuna çalışma kitabınız için bir ad girin.

 

Excel Farklı Kaydet İletişim Kutusu

 1. Bitirmek için Kaydet'i tıklatın.

 

Çalışma sayfasına veri girme
 1. Verileri girmek istediğiniz hücreyi seçin.
 2. Hücreye verileri yazın.
 3. Sonraki hücreye gitmek için ENTER veya SEKME tuşuna basın.

 

Sayıları biçimlendirme
 1. Biçimlendirmek istediğiniz hücreleri seçin.
 2. Giriş sekmesinin Sayı grubunda, Sayı'nın yanındaki İletişim Kutusu Başlatıcısı'nı tıklatın (veya CTRL+1 tuşlarına basın).
  Sayı grubundaki İletişim Kutusu Başlatıcısı
 3. Kategori listesinde, kullanmak istediğiniz biçimi seçin ve sonra gerekiyorsa ayarları yapın. Örneğin, Para Birimi biçimini kullanıyorsanız, farklı bir para birimi simgesi seçebilir, daha fazla veya daha az ondalık basamak gösterebilir veya negatif sayıların görüntülenme şeklini değiştirebilirsiniz.
  Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusu
  Hücre kenarlığı uygulama
 1. Kenarlık eklemek istediğiniz hücreyi veya hücre aralığını seçin.
 2. Giriş sekmesinde, Yazı Tipi grubunda, Kenarlıklar'ın yanındaki oku tıklatın ve sonra istediğiniz kenarlık stilini tıklatın.

Excel Şerit Resmi

 

Excel tablosu oluşturma
 1. Çalışma sayfasında, tabloya eklemek istediğiniz hücre aralığını seçin. Hücreler boş olabileceği gibi veri de içeriyor olabilir.
 2. Giriş sekmesinin Stiller grubunda Tablo Olarak Biçimlendir'i tıklatın ve ardından kullanmak istediğiniz tablo stilini tıklatın.

Giriş sekmesinin Stil grubu

 1. Seçili aralık tablo başlıkları olarak görüntülemek istediğiniz verileri içeriyorsa, Tablo Olarak Biçimlendir iletişim kutusunda Tablom üstbilgi satırı içeriyor onay kutusunu seçin.

 

Hücre gölgelendirmesi uygulama
 1. Hücre gölgelendirmeyi uygulamak istediğiniz hücreyi veya hücre aralığını seçin.
 2. Giriş sekmesinin Yazı Tipi grubunda Dolgu Rengi'nin Düğme resmi yanındaki oku tıklatın ve sonra Tema Renkleri'nin veya Standart Renkler'in altında istediğiniz rengi tıklatın.

 

Verilerinize filtre uygulama
 1. Filtrelemek istediğiniz verileri seçin.
 2. Veri sekmesinde, Sırala ve Filtre Uygula grubunda Filtre'yi tıklatın.

Veri sekmesinde Sıralama ve Filtre Uygulama grubu

 1. Filtre seçimleri yapabileceğiniz bir listeyi görüntülemek için sütun başlığındaki oku Filtre açılan oku tıklatın.
 2. Değerlere göre seçim yapmak için listede (Tümünü Seç) onay kutusunun işaretini kaldırın. Bu işlem ile tüm onay kutularından onay işaretleri kaldırılır. Ardından, yalnızca görmek istediğiniz değerleri seçin ve sonuçları görmek için Tamam'ı tıklatın.

 

Verilerinizi sıralama

Verilerinizi hemen sıralamak için aşağıdakileri yapın:

 1. A1:L5 (birden çok satır ve sütun) ya da C1:C80 (tek sütun) gibi bir veri aralığını seçin. Aralıkta, sütunları ve satırları tanımlamak için oluşturduğunuz başlıklar bulunabilir.
 2. Verileri sıralamak istediğiniz sütunda tek bir hücre seçin.
 3. Artan düzende sıralama (A'dan Z'ye veya en küçük sayıdan en büyüğüne) yapmak için Düğme resmi düğmesini tıklatın.

Veri sekmesindeki Sırala ve Filtre Uygula grubunda yer alan hızlı sıralama düğmeleri

 1. Azalan düzende sıralama (Z'den A'ya veya en büyük sayıdan en küçüğüne) yapmak için Düğme resmi düğmesini tıklatın.

Belirli bir ölçüte göre sıralamak için aşağıdakileri yapın:

 1. Sıralamak istediğiniz aralıkta herhangi bir tek hücreyi seçin.
 2. Veri sekmesinde, Sırala ve Filtre Uygula grubunda Sırala'yı tıklatın.

Veri sekmesindeki Sırala ve Filtre Uygula grubunda yer alan sıralama komutu

Sırala iletişim kutusu görünür.

 1. Sıralama ölçütü listesinde, sıralamak istediğiniz ilk sütunu seçin.
 2. Sıralama Koşulu listesinde Değerler, Hücre Rengi, Yazı Tipi Rengi veya Hücre Simgesi seçeneğini belirleyin.
 3. Düzen listesinde, sıralama işlemine uygulamak istediğiniz düzeni seçin; diğer bir deyişle alfabetik veya sayısal olarak artan düzende mi, yaksa azalan düzende mi (metin için A-Z veya Z-A arası, sayılar için de küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe) olacağını belirtin.
Formül oluşturma
 1. Bir hücrede, formül yazmaya başlamak için bir eşittir işareti (=) girin.
 2. Sayı ve işleçlerden oluşan bir birleşim yazın; örneğin, 3+7.
 3. Diğer hücreleri seçmek için fareyi kullanın (aralarına işleç ekleyin). Örneğin, B1 hücresini seçin, bir artı işareti (+) girin, C1 hücresini seçin, + girin ve sonra D1 hücresini seçin.
 4. Formülün tamamlanması için yazmayı bitirdiğinizde ENTER tuşuna basın.
Verilerinizin grafiğini çizme
 1. Grafiğini oluşturmak istediğiniz veriyi seçin.
 2. Ekle sekmesinin Grafikler grubunda, kullanmak istediğiniz grafik türünü, ardından da grafik alt türünü tıklatın.
  Excel Şeridi Resmi
 3. Başlık ve veri etiketleri gibi grafik öğeleri eklemek, tasarımı, düzeni veya grafiğinizin biçimini değiştirmek için Grafik Araçları öğesini kullanın.
  Grafik Araçları

 

Çalışma sayfası yazdırma
 1. Yazdırmadan önce önizlemede bakmak istediğiniz çalışma sayfasını tıklatın veya çalışma sayfalarını seçin.
 2. Dosya'yı, sonra da Yazdır'ı tıklatın.

Klavye kısayolları  CTRL+P tuşlarına da basabilirsiniz.

Not    Renkli yazıcıda yazdırmak üzere yapılandırmadığınız sürece, çalışma sayfalarınız renk içerse bile önizleme penceresi siyah-beyaz görüntülenecektir.

 1. Sonraki ve önceki sayfaların önizlemesini görüntülemek için, Baskı Önizleme penceresinin en altında Sonraki Sayfa ve Önceki Sayfa'yı tıklatın.
 2. Yazdırma seçeneklerini ayarlamak için şunları yapın:
 • Yazıcıyı değiştirmek için, Yazıcı'nın altındaki açılan kutuyu tıklatın ve istediğiniz yazıcıyı seçin.
 • Sayfa yönlendirmesi, sayfa boyutu ve sayfa kenar boşlukları gibi sayfa yapısı değişiklikleri yapmak için, Ayarlar'ın altında istediğiniz seçenekleri belirtin.
 • Çalışma sayfasının tamamını tek bir basılı sayfaya sığacak şekilde ölçeklendirmek için, Ayarlar'ın altındaki ölçek seçenekleri açılan kutusunda istediğiniz seçeneği tıklatın.
 1. Çalışma kitabını yazdırmak için aşağıdakilerden birini yapın:
 • Çalışma sayfasının bir bölümünü yazdırmak için çalışma sayfasını tıklatın ve yazdırmak istediğiniz veri aralığını seçin.
 • Çalışma sayfasının tamamını yazdırmak istediğinizde, çalışma sayfasını etkinleştirmek için tıklatın.
 1. Yazdır'ı tıklatın.

 

Eklentiyi etkinleştirme ve kullanma
 1. Dosya sekmesini tıklatın.
 2. Seçenekler'i ve Eklentiler kategorisini tıklatın.
 3. Excel Seçenekleri iletişim kutusunun alt tarafında, Yönetme kutusunda Excel Eklentileri'nin seçili olduğundan emin olun ve sonra Git'i tıklatın.
 4. Eklentiler iletişim kutusunda, yüklemek istediğiniz eklenti onay kutularını seçip Tamam'ı tıklatın.
 5.  Excel bu eklentiyi çalıştıramadığını belirten ve yüklemenizi isteyen bir ileti görüntülerse, eklentileri yüklemek için Evet'i tıklatın.

 

 

 

 

PowerPoint nedir?

 

PowerPoint 2010, öncelikle sunu oluşturmak için kullanılan görsel ve grafik bir uygulamadır. PowerPoint uygulamasıyla, metni, şekilleri, resimleri, grafikleri, animasyonu, çizelgeleri, videoları ve diğer öğeleri birleştiren slayt gösterilerini oluşturabilir, görüntüleyebilir ve sunabilirsiniz.

 

Şablon bulma ve uygulama

PowerPoint 2010 yerleşik şablonları uygulamanıza, kendi özel şablonlarınızı uygulamanıza ve  Office.com'daki çeşitli şablonlar arasında arama yapmanıza olanak tanır. Office.com geniş bir PowerPoint şablonları seçeneği sunar; bunlara sunular ve tasarım slaytları dahildir.

PowerPoint 2010 uygulamasında şablon bulmak için şunları yapın:

 1. Dosya sekmesinde Yeni'yi tıklatın.
 2. Kullanılabilir Şablonlar ve Temalar'ın altında aşağıdakilerden birini yapın:
 • Son zamanlarda kullandığınız şablonu yeniden kullanmak için Son Şablonlar'ı, istediğiniz şablonu ve Oluştur'u tıklatın.
 • Daha önce yüklemiş olduğunuz şablonu kullanmak için Şablonlarım'ı seçin, kullanmak istediğiniz şablonu ve Tamam'ı tıklatın.
 • PowerPoint uygulamasıyla yüklenmiş yerleşik şablonlardan birini kullanmak için Örnek Şablonlar'ı, istediğiniz şablonu ve Oluştur'u tıklatın.
 • Office.com sitesinde şablon bulmak için, Office.com Şablonları altında bir şablon kategorisi tıklatıp istediğiniz şablonu seçin ve Office.com sitesinden bilgisayarınıza şablonu yüklemek amacıyla Karşıdan Yükle'yi tıklatın.

 


PowerPoint Backstage görünümünde şablon listeleri

 

 

Sunu oluşturma
 1. Dosya sekmesini ve Yeni'yi tıklatın.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
 • Boş Sunu'yu ve Oluştur'u tıklatın.
 • PowerPoint 2010 uygulamasıyla yerleşik olan veya Office.com sitesinden yüklenmiş olan şablonu ya da temayı uygulayın.

 

Sunu açma
 1. Dosya sekmesini ve 'ı tıklatın.
 2. Aç iletişim kutusunun sol bölmesinde istediğiniz sunun bulunduğu sürücüyü veya klasörü tıklatın.
 3. Aç iletişim kutusunun sağ bölmesinde sununun bulunduğu klasörü açın.
 4. Sunuyu, ardından da seçeneğini tıklatın.

 Not   Varsayılan olarak, PowerPoint 2010, iletişim kutusunda yalnızca PowerPoint sunularını gösterir. Diğer türden dosyaları görüntülemek için Tüm PowerPoint Sunuları'nı tıklatın ve görüntülemek istediğiniz dosya türünü seçin.

 

PowerPoint 2010 dosyasını açın.

 

 

Sunuyu kaydetme
 1. Dosya sekmesini ve Farklı Kaydet'i tıklatın.
 2. Dosya adı kutusuna PowerPoint sununuzun adını yazıp Kaydet'i tıklatın.

 Not   Varsayılan olarak, PowerPoint 2010 dosyaları PowerPoint Sunusu (.pptx) dosya biçiminde kaydeder. Sununuzu .pptx dışında bir biçimde kaydetmek için Kayıt türü listesini tıklatıp istediğiniz dosya biçimini seçin.

 

PowerPoint 2010'da dosya olarak kaydedin.

 

 

Yeni slayt ekleme

Sununuza yeni slayt eklemek için şunları yapın:

 • Giriş sekmesinde, Slaytlar grubunda Yeni Slayt'ın altındaki oku, ardından da istediğiniz slayt düzenini tıklatın.

PowerPoint 2010'da Giriş sekmesi, Slaytlar grubuna bakın.

 

 

Slayda şekil ekleme

 

 1. Giriş sekmesinde, Çizim grubunda Şekiller'i tıklatın.

PowerPoint 2010'da Giriş sekmesi, Çizim grubuna bakma.

 1. İstediğiniz şekli ve slaytta herhangi bir yeri tıklatıp sürükleyerek şekli yerleştirin.

Tam kare veya daire oluşturmak için (veya diğer şekillerin boyutlarını sınırlamak için), sürüklerken ÜSTKRKT tuşunu basılı tutun.

 

Slayt gösterisi görüntüleme

Sununuzu ilk slayttan Slayt Gösterisi görünümünde görüntülemek için şunları yapın:

 • Slayt Gösterisi sekmesinde, Slayt Gösterisini Başlat grubunda Baştan'ı tıklatın.

PowerPoint 2010'da Slayt Gösterisi sekmesi, Slayt Gösterisini Başlat grubuna bakın.

Sununuzu geçerli slayttan Slayt Gösterisi görünümünde görüntülemek için şunları yapın:

 • Slayt Gösterisi sekmesinde, Slayt Gösterisini Başlat grubunda Geçerli Slayttan'ı tıklatın.

PowerPoint 2010'da Slayt Gösterisi sekmesi, Slayt Gösterisini Başlat grubuna bakın.

 

 

Sunuyu yazdırma
 1. Dosya sekmesini ve Yazdır'ı tıklatın.
 2. Yazdırılacak altında şunlardan birini yapın:
 • Tüm slaytları yazdırmak için Tümü'nü tıklatın.
 • Yalnızca o anda görüntülenen slaydı yazdırmak için Geçerli Slayt'ı tıklatın.
 • Belirli slaytları numaraya göre yazdırmak için Özel Slayt Aralığı'nı tıklatıp tek tek slaytların listesini, aralığını veya her ikisini birden girin.

 Not   Sayıları ayırmak için boşluk bırakmadan virgül kullanın. Örneğin: 1,3,5-12.

 1. Diğer Ayarlar altında Renk listesini tıklatın ve istediğiniz ayarı seçin.
 2. Seçim yapmayı bitirdiğinizde Yazdır'ı tıklatın.

 

PowerPoint 2010'da Dosya sekmesi, Yazdır'a bakma.

 

 

Etkili bir sunu oluşturmak için ipuçları

İzleyenleri bağlayacak etkili bir sunu oluşturmak için aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın.

Slaytların sayısını en aza indirin

Mesajı net olarak vermek ve dinleyicilerinizin dikkatini ve ilgisini korumak için, sununuzdaki slaytların sayısını en alt düzeyde tutun.

İzleyicilerin kolayca izleyebileceği bir yazı tipi boyutu seçin

En iyi yazı tipi boyutunun seçilmesi söylemek istediklerinizin iletilmesini kolaylaştırır. İzleyicilerin slaydınızı belirli bir uzaklıktan izlemek zorunda olduğunu unutmayın. Genelde söylendiğine göre, 30'un altındaki yazı tipi boyutlarının görülmesi zordur.

Slayt metninizi basit tutun

Asıl istediğiniz izleyenlerin, ekranı okumaktan çok bilgilerinizi sunuşunuza kulak vermesidir. Madde işaretleri veya kısa cümleler kullanın ve metin kaydırma kullanmaksızın her maddeyi tek bir satırla sınırlamaya çalışın.

Bazı projektörler slaytların kenarlarını kırpar; böylece, uzun cümleler kesilebilir.

Söylemek istediklerinizi ifade etmek için görsel öğeler kullanın

Resimler, grafikler ve SmartArt grafikleri izleyicilerin hatırlaması için görsel ipuçları verir. Slaytlarınızdaki metin ve mesajların tamamlayıcısı olarak anlamlı görsel öğeler ekleyin.

Metinde olduğu gibi, slaydınıza çok fazla görsel öğe koymaktan da kaçının.

Grafik etiketlerini ve grafikleri anlaşılır hale getirin

Çizelgede veya grafikte etiket öğelerinin anlaşılır olması için yalnızca gerektiği kadar metin kullanın.

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !